Slovní zásoba - jeden ze základních stavebních kamenů komunikace
Co je norma
Na začátek trocha teorie. Možná vás překvapí, že kromě mluvené a psané řeči (tedy verbální komunikace), komunikujeme také gesty, postojem těla, pohledy očí nebo i tónem našeho hlasu (neverbální komunikace). (Klenková, 2006, s. 29, 30)
Abychom mohli srozumitelně a kvalitně komunikovat, je třeba mít, kromě řady jiných faktorů, dobrou slovní zásobu.
Slovní zásoba každého člověka je tvořena ze dvou složek - aktivní slovní zásoby, využívané při hovoru nebo psaní, a pasivní slovní zásoby, tedy slov, kterým rozumíme, ale nepoužíváme je. (https://cs.wikipedia.org/wiki/Slovní_zásoba)
První slova
„Přibližně okolo 10. měsíce je možné u dítěte registrovat začátky rozvoje pasivní slovní zásoby, dítě začíná „rozumět“ řeči. Ve 12. měsících začíná postupně používat i svoje první slova-rozvíjí se aktivní slovní zásoba“ (Klenková, 2006, s. 38).
Čas běží...nová slova přicházejí
K období 1-1,5 roku dítěte se vyjadřuje profesor Lechta: „Současně s čím dál tím suverénnější samostatnou chůzí se zvětšuje akční rádius dítěte, schopnost aktivně poznávat předměty a jevy kolem sebe; to se příznivě projeví na vzrůstu slovní zásoby; čmárá tužkou po papíře; na požádání dá hračku do krabice a vyndá ji; na konci tohoto období zná asi 70-80 slov“ (Lechta, 2011, s. 45).
A co dál?
„Dítě okolo 3. roku života dokáže již říci například své jméno i příjmení, mezi 3. a 4. rokem chápe rozdíly „malý-velký, světlo-tma“, zná jméno svého sourozence, umí říci básničku. Koncem předškolního věku dokáže spontánně hovořit o různých událostech z jeho života, správně realizuje i delší příkazy“ (Klenková, 2006, s. 39).
Slovní zásoba člověka se v průběhu jeho života, v závislosti na mnoha faktorech, mění.
Jak uvádí docent Lejska (2003, s. 93), po 6. roce již řeč odpovídá řeči dospělých.
Komunikace je jednou z nezbytných součástí našeho života
Jak se dítě učí nová slova
Tím, jak dítě přichází do kontaktu s věcmi a lidmi kolem sebe, se učí je pojmenovat i chápat jejich význam, přínos a souvislosti. Kromě záměrného učení, si dítě může nová slova osvojovat také nenuceně v rámci přirozeného rozhovoru, činnosti nebo hry.
Rozvoj slovní zásoby probíhá doma, ve školce, škole a později i např. v zaměstnání nebo při jakékoli jiné činnosti, při které přicházíme do kontaktu s novými informacemi nebo věcmi.
Kdy?
- přirozený rozhovor
- běžné i jiné různorodé činnosti
- hra
Kde?
- doma
- školka, škola
- kdekoli, kde přicházíme do kontaktu s novými informacemi a věcmi
Hravé učení děti baví
Jak slovní zásobu obohacovat hravou formou?
Využívejte procházky a výlety, abyste děti seznámili s novými místy a věcmi. Vyprávějte jim o historii, jejich významu a nechte je se ptát. Po cestě si zahrajte třeba slovní fotbal.
Pokud vaše děti rády čtou, podpořte je. Zařiďte jim průkazku do knihovny nebo jim místo sladkostí a jiných hraček darujte knihu. Mezi oblíbené patří také komiksy, leporela nebo knihy s interaktivními aplikacemi, např. Albi Kouzelné čtení, tužka a kniha Pohádkové učení.
Příjemnou formou tréningu paměti i slovní zásoby je pexeso. Dejte dítěti za úkol, aby každý z obrázků při hře pojmenovalo. Když najde dva stejné obrázky, má příležitost potrénovat i tvorbu jednotného a množného čísla.
Na trhu najdete také hry, které se specializují na rozvoj komunikačních schopností. Hra Mluvím správně přispívá k rozvoji aktivní slovní zásoby a podporuje tréning výslovnosti problematických hlásek.
Starší děti bude bavit společenská hra Activity, kterou si s chutí zahrajete i vy dospělí.
Co zařadit do časového plánu
- procházky a výlety s rozhovorem
- hru slovní fotbal
- čtení knih
- pexeso
- logopedické hry
- interaktivní hry - např. Activity
Pár tipů na zábavu, která pomáhá obohacovat slovní zásobu
Upozornění: V případě jakýchkoli pochybností, zdravotních problémů nebo zdravotního postižení doporučujeme konzultaci s odborníkem.
Zdroje:
KLENKOVÁ, Jiřina. Logopedie: narušení komunikační schopnosti, logopedická prevence, logopedická intervence v ČR, příklady z praxe. Vydání 1. Praha: Grada, 2006. 228 s. ISBN 978-80-247-1110-2.
LECHTA, Viktor. Symptomatické poruchy řeči u dětí. [ze slovenského originálu .... přeložila Jana Křížová]. Vydání 3. Praha: Portál, 2011. 192 s. ISBN:978-80-7367-977-4.
LEJSKA, Mojmír. Poruchy verbální komunikace a foniatrie. Brno: Paido, 2003. 156 s. ISBN: 80-7315-038-7.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Slovní_zásoba